هفته‌ی طراحی گرافیک لهستان به کار خود پایان داد

هفته‌ی طراحی گرافیک لهستان در تهران 

با گشایش نمایشگاه ۵ طراح گرافیک لهستانی در بنیاد لاجوردی آغاز شد و با برگزاری  روز سوم کارگاه طراحی پوستر استودیو نویکی به کار خود پایان داد.

14623646682YR5G

پریسا تشکری و رنه واوژگویچ، دبیران و برنامه ریزان این رویداد، اولین سخنرانان این برنامه بودند که با ذکر هدف این برنامه یعنی تبادل فرهنگی – هنری و ایجاد ارتباط بیش‌تر بین طراحان جوان ایرانی و لهستانی، ضمن تشکر از همه‌ی کسانی که در این مسیر به آن‌ها کمک کرده بودند و با معرفی و توضیح مختصری درباره‌ی طراحان لهستانی مدعو حاضر در سالن یعنی لکس دروینسکی، گژگواژ لاشوک و اعضای استودیو نویکی«کاشا نسترویچ و مارچین نویکی» از رادوسلاو زادوسکی کاردار فرهنگی کشور لهستان در ایران برای ایراد سخنانش دعوت کردند.

 

کاشا نسترویچ اولین سخنرانی بود که به نمایندگی از استودیو نویکی برای ارائه‌ی آثارشان به روی صحنه رفت. او با نمایش فیلمی از آخرین پروژه‌ای که به دعوت مرکز تاتر ورشو انجام داده بودند، صحبت‌هایش را آغاز کرد. نکته‌ی جالب توجه در سخنان کاشا نسترویچ اشاره به اهمیت و ارجحیت مراحل کار به تولید نهایی آثارشان بود و او عنوان کرد که برای ما ایجاد زبان مشترک و تعامل با مشتری و سایر هنرمندانی که در حکم سفارش دهندگان ما هستند مهم‌تر از خلق یک اثر هنری مطلق بدون مخاطب است و وسواس بیش از حدی که بعضی از طراحان در خلق آثارشان برای رسیدن به بهترین نتیجه یعنی تولید پوسترهای زیبا و محکم دارند را بی‌معنی دانست. کاشا نسترویچ بیان کرد که ما با درآمیختن فرهنگ سنتی با مدرنیسم توانسته‌ایم مشتری‌های زیادی را به دست آوریم که به ما اعتماد پیدا کرده‌اند و این اتفاق برای ما بسیار با ارزش است.

 

پس از کاشا، گژگواژ لاشوک که هنرمندی چند وجهی در میان طراحان جهان به حساب می‌آید به روی سن رفت و بر خلاف قاعده‌ی کلی شیوه‌ی ارائه‌ی آثار که مخاطبان تا کنون دیده‌اند، با استفاده از موسیقی زنده، آواز و ترجمه‌ای که بسیار خلاقانه و‌ هم‌زمان با تصاویر و به شکلی بسیار متفاوت اجرا و پخش می‌شد به اجرای برنامه‌اش پرداخت. بخش جالب توجه پرزنتیشن لاشوک متعلق بود به تصاویر و فیلم‌هایی که طی دو روز قبل در تهران تهیه و تنظیم کرده بود و دارای صداگذاری به زبان فارسی بود.

 

روز دوم سخنرانی، دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه با صحبت‌های بیژن صیفوری طراح گرافیک کلید خورد. صیفوری سخنانش را با توضیح کوتاهی درباره‌ی پوسترهای لهستان و اهمیت حضور لکس دروینسکی طراح بزرگ پوسترهای اجتماعی که برنده‌ی مدالهای بسیاری از جشنواره‌های معتبر جهانی شده، شروع کرد. وی به اهمیت مسؤلیت‌های اجتماعی طراحان و تعهدات‌شان نسبت به اتفاقاتی که در جامعه‌ی خودشان و یا در سطح بین‌الملل می‌افتد اشاره کرد و ضمن تقدیر از حضور لکس دروینسکی در تهران، از او خواست تا برای ایراد سخنرانی‌اش به روی صحنه برود.

 

لکس در ابتدا با مطرح کردن سوالاتی طنزگونه از حضار، فضای سالن را تغییر داد و به توضیحاتی درباره‌ی چگونگی تولید و اجرای آثارش پرداخت. او با ذکر این‌که اکنون دیگر نیازی به چاپ انبوه پوسترها بر روی کاغذ نیست، از اینترنت به عنوان رسانه‌ای قوی برای انتشار آثارش نام برد و گفت برایش جالب است که گاهی مردم او را با پوسترهایی می‌شناسند که حتی در فضاهای عمومی شهری اکران نشده‌اند. او با استفاده از همان شوخ‌طبعی‌اش که به آن معروف است از «طراح پوستر اجتماعی» به عنوان یکی از مشاغل خطرناک کنونی نام برد و برای مشتاقان آثارش در سالن تعریف کرد که چگونه دیرکردش به دانشگاه که البته عادت لهستانی‌ها برای رسیدن به محل کارشان است و به آن معروفند، به شکل معجزه آسایی باعث نجاتش از دست نئونازی‌هایی که هنوز در آلمان زندگی می‌کنند شده است.

 

اولا نیپسویی طراح جوان و پرکار لهستانی که این‌روزها در لهستان نامش بر سر زبان‌هاست میهمان دیگر هفته‌ی گرافیک لهستان در تهران بود که قرار بود در این روز پس از لکس سخنرانی داشته باشد که به دلیل بیماری نابهنگامش نتوانست در این برنامه حضور پیدا کند.

 

 

هفته‌ی طراحی گرافیک لهستان با حمایت روزرنگ، موزه‌ی هنرهای معاصر تهران و بنیاد لاجوردی، با پشتیبانی وزارت امور خارجه و سفارت لهستان در تهران از تاریخ ۱۰ اردیبهشت کار خود را آغاز و در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ به کار خود پایان داد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!